Karcmę w domu nazywamy żartobliwie dzikim psem podhalańskim - jest spokojna, niezależna, nieustraszona, mądra i ma mocny charakter. Jest jak wolny, podhalański duch hulający po pustaci rozpostartej od Jabłonki do Chyźnego...
Ceni sobie wolność i ma swoje zdanie, chociaż jest nam posłuszna i potrafi okazać swą miłość. Ale na jej szacunek trzeba sobie zasłużyć. Pasuje raczej do górskiego krajobrazu niż do salonów.
Najlepiej czuje się siedząc na szczycie skały i spoglądając z dumnie uniesioną głową na swoje włości... albo wywrócona "kołami do góry", domagając się drapania po brzuchu.

Karcma patrzy na nas oczami swojego dziadka, Wiernego, jest pojętna i lubi się uczyć. Karcmusia jest też oddaną, opiekuńczą i troskliwą matką.

Karcma jest wnuczką naszej Dolinki i ostatnim pokoleniem wpisanym do KW - jej dzieci mają już pełny rodowód PKR. Nie do wiary jak ten czas leci...
Karcma - podobnie jak jej dziadkowie, rodzice i rodzeństwo jest całkowicie wolna od dysplazji HD-A. Jest również wolna od chorób oczu i serca (potwierdzone certyfikatami).

Niestety, wystaw nie znosi i protestuje na wszelkie sposoby przeciwko temu sposobowi spędzania czasu - zapewne ogranicza to jej podhalańską swobodę :)
Nie przeszkodziło jej to jednak w osiąganiu sukcesów. Dotychczas wystawiana na 19 wystawach (z czego 9 razy na międzynarodowych), oceniana przez sędziów polskich i zagranicznych zwyciężyła 18 razy - jeden raz ustępując siostrze, Kapeli. Oprócz wielu Zwycięstw Młodzieży ma na swoim koncie również Zwycięstwa Rasy na wystawie specjalistycznej i wielokrotnie na wystawach międzynarodowych i krajowych, vice BIS Junior, II Best in Show i
2 x III Best in Show, 5xCACIB.
Niemal za każdym razem otrzymywała tytuł Najlepszej Suki (Zwycięzca) Dwukrotnie w parze z naszym Przaśnym na wystawach specjalistycznej i klubowej wywalczyli tytuł Najlepszej Pary Hodowlanej.

Karcma jest Championem Polski, Championem Węgier, Młodzieżowym Championem Polski oraz Zwycięzcą Klubu AHHC na klubowej wystawie psów pasterskich I i II grupy FCI (bez ON-ów).

Jej dzieci i wnuki odnoszą sukcesy w ringach i już mogą się pochwalić tytułami Młodzieżowego Zwycięzcy Świata, vice-Zwycięzcy Świata, Interchampionów, Championów Polski, Słowacji i Węgier, Młodzieżowych Championów oraz Młodzieżowych Zwycięzców Klubu, Zwycięzców Klubu a także 3 x BIS JUNIOR.

 
rodowód                 nasze psy
do strony głównej
Prawa autorskie zastrzeżone - kopiowanie, rozpowszechnianie i przetwarzanie bez zgody autora jest niezgodne z prawem