e-mail: podhalan@bci.pl
Aleksandra Szydło tel: 0 698 66 93 94

Psy towarzyszą nam od dzieciństwa, ale naszą wielką miłością są owczarki podhalańskie i hodujemy je od kilkunastu lat. Fascynuje nas piękno i mądrość tych psów - niegdyś psy bacowskie, teraz przyjaciele i stróże na nizinach. To dumne, okazałe i inteligentne zwierzęta, potrafiące się doskonale dostosować do wygórowanych nawet wymagań środowiska czy właściciela. Równie dobrze czują się na nizinach, co na wysokich połoninach, są wierne, bardzo oddane swojej rodzinie, charakterne i czasem niepokorne. Nasze psy odnoszą wiele sukcesów na ringach polskich i zagranicznych, ale dla nas najważniejsze jest ich towarzystwo. Kto raz zaprzyjaźni się z podhalanem - będzie tej przyjaźni zawsze wierny.

Hodowla NA GÓRALSKO NUTE FCI zarejestrowana jest w Związku Kynologicznym w Polsce - najstarszej, bo ponad 70-letniej (i do niedawna jedynej) kynologicznej organizacji pod egidą ogólnoświatowej organizacji FCI.

W naszej hodowli mamy zarówno psy z Księgą Wstępną, jak i z pełnymi rodowodami PKR, ale nie da się ukryć, że zakochaliśmy się właśnie w osobowości i dumnej posturze mocnych i zdrowych psów z linii pracujących.
Naszym priorytetem jest zdrowie psów - zdajemy sobie sprawę, że nie jest możliwe aby wszystkie szczenięta były zdrowe, piękne i mądre, ale do hodowania takich właśnie podhalanów dążymy. Szczególny nacisk kładziemy na kwestię zdrowia - w naszej hodowli mamy wyłącznie psy całkowicie wolne od dysplazji HD-A i jako partnerów dla naszych suk używamy również wyłącznie psów całkowicie zdrowych. Naszym psom wykonujemy również nadobowiązkowe badania zdrowotne. Karmimy nasze szczenięta renomowaną karmą. Dlatego też po latach pracy hodowlanej możemy się pochwalić bardzo wysokim odsetkiem zdrowych psów, co jest naszą wielką dumą.

Hodowla nie jest naszym źródłem utrzymania. Przeciwnie - to nasza praca zawodowa pozwala nam na uprawianie naszego hobby i zapewnienie jak najlepszych warunków naszemu "zoo". Dlatego też można u nas spotkać 5 pokoleń naszych psów - od statecznych, piętnastoletnich babuleniek po ich rozbrykane pra-prawnuczęta. Mieszkają z nami również zupełnie nierasowe koty :)

Psy z naszej hodowli mieszkają w wielu odległych zakątkach świata, odnoszą sukcesy i zdobywają championaty w zagranicznych hodowlach, ale przede wszystkim są wspaniałymi przyjaciółmi swoich rodzin w Polsce, USA, Finlandii, Estonii, Kanadzie, Brazylii, Tanzanii, Turcji, Rosji, Holandii, Belgii, we Francji, Niemczech, Włoszech, na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Słowenii... Kilka naszych psiaków uzyskało również uprawnienia psa - terapeuty.

Z naszej hodowli wywodzą się psy zdrowe i utytułowane - zdobywcy wielu CACIB i CAC/CWC, championy wielu krajów, Interchampiony, ZWYCIĘZCY ŚWIATA, vice-Zwycięzcy Świata, ZWYCIĘZCY EUROPY, vice-Zwycięzcy Europy, Młodzieżowi Zwycięzcy Świata, Zwycięzcy Klubu, Młodzieżowi Zwycięzcy Klubu, Młodzeżowe Championy, Zwycięzcy, Zwycięzcy Młodzieży, Najlepsze Juniory, Best of Opposite Sex, Zwycięzcy Rasy, Zwycięzcy Grupy, BIS Ras Polskich, Najlepsze Pary Hodowlane, BEST in SHOW, JUNIOR BEST in SHOW.

W naszej hodowli wykonujemy nie tylko obowiązkowe prześwietlenia stawów biodrowych (HD), ale również stawów łokciowych, badamy oczy i serca naszych psów w kierunku chorób genetycznych. Nie możemy obiecać, że wszystkie szczenięta od nas będą zdrowe i utytułowane, ale robimy wszystko, żeby tak było.

Staramy się pozostawać w kontakcie z wieloma naszymi szczeniętami - bardzo cenimy sobie korespondencję, informacje i fotografie otrzymywane od nowych właścicieli maluchów. Dzięki niektórym z nich powiększyło się grono naszych dobrych przyjaciół.

Szczenięta w naszej hodowli są przyzwyczajane do innych psów, kotów, dziecka, jazdy samochodem, domowych hałasów. Wychodzą z hodowli zaszczepione (stosownie do wieku), kilkakrotnie odrobaczone, zaopatrzone w metryki i wyprawkę.

Jesteśmy zrzeszeni w krakowskim oddziale Związku Kynologicznego w Polsce:

Wraz z naszymi Małymi Białymi Misiami uczestniczyliśmy wielokrotnie nie tylko w wystawach psów rasowych - także w paradach góralskich, pokazach ras polskich, pokazach tresury psów, w dogoterapeutycznych spotkaniach w przedszkolach i szkołach. To nasze psy były reklamową wizytówką Małopolski w akcji Urzędu Marszałkowskiego, nasze psy zdobią galerie ras w portalach internetowych, w czasopismach, książkach, kalendarzach i plakatach. Nasze podhalany występują w oficjalnych publikacjach i materiałach promocyjnych Związku Kynologicznego w Polsce - na plakatach, prezentacjach, komentarzach, katalogach i filmach okolicznościowych.

Wciąż się uczymy - pomimo tego, że w naszej hodowli przyszło już na świat ponad czterdzieści miotów podhalanów - staramy się stale poszerzać naszą wiedzę hodowlaną i weterynaryjną. Korzystamy zarówno z nasze wykształcenia inżynierskiego, zamiłowania humanistycznego, jak i zwykłej kobiecej intuicji ;)
Obydwoje ukończyliśmy kurs i zdaliśmy egzamin asystencki - być może kiedyś będziemy mieli szansę zostać sędziami kynologicznymi.

Mamy duże doświadczenie w wysyłce szczeniąt za granicę, ale zawsze preferujemy osobisty kontakt. Jeżeli jednak jest on niemożliwy, służymy pomocą przy organizacji przelotu i załatwianiu wszelkich formalności.

Przyszłym właścicielom oferujemy starannie odchowane maluchy i służymy radami dotyczącymi odchowu czy szkolenia szczeniąt, ale w zamian oczekujemy poszanowania tych rad, wzajemnej współpracy i zapewnienia psom w nowych domach miłości, należytych warunków bytowych, weterynaryjnej opieki, socjalizacji.

Jeżeli zatem chcesz kupić psa na łańcuch lub do mieszkania na czwartym piętrze, psa bez papierów, nie masz zamiaru słuchać zaleceń hodowcy, nie chcesz ponosić niemałych wydatków związanych z odchowaniem psa dużej rasy, nie masz dla psa czasu, sądzisz, że szczeniak nie zje ulubionej pary Twoich butów ani nie przesadzi pelargonii w (jego zdaniem) lepsze miejsce, nie wykopie dołków, nie obsika podłogi, wychowa się sam, jeżeli szukasz maszynki wykonującej polecenia - nie kupuj podhalana. A na pewno nie od nas :)

Ostrzegamy - nasze szczenięta obgryzają buty, sikają na dywany, szczekają, biegają po kałużach, tarzają się w błocie, kradną kotlety, przewracają się z dzieciakami w ogródku, miewają humory, niektóre przejmują dowodzenie w kwestiach związanych z ogrodnictwem lub biorą w posiadanie ulubioną kanapę właściciela (w zależności od modelu...), świetnie radzą sobie ze szkoleniem właściciela, zakładają złodziejskie spółki z najmłodszymi członkami rodziny, bywają radośnie bezczelne i psotne. Wprawdzie kiedyś dorastają i trochę poważnieją, ale niektóre dopiero w późnej starości ;)
Jeżeli zatem jesteś gotowy na słodką, białą kulkę, która zanim spoważnieje okaże się być białym huraganem - zapraszamy!

                   
do strony głównej
Prawa autorskie zastrzeżone - kopiowanie, rozpowszechnianie i przetwarzanie bez zgody autora jest niezgodne z prawem
-ZAWSZE OWCZAREK PODHALAŃSKI- owczarek podhalański - Polish Tatra Shepherd - podhalan -